POLSKO-CZESKIE DNI KULTURY

Jesienna edycja programu, podobnie jak „Polsko-czeska wiosna literatury”, przebiega pod hasłem – „100-lecie niepodległości Polski i Czech”. Organizatorami są instytucje kultury oraz fundacje i stowarzyszenia z obu krajów: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Meritum, Czeskie Centrum w Warszawie, Stowarzyszenie Popular w Pradze i Instytut Polski w Pradze.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Ambasador Czeskiej Republiki. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018”.

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Meritum, Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze.

3 października br. odbyło się spotkanie z dominikaninem i publicystą Tomaszem Dostatnim oraz historykiem Markiem Kornatem – rozmowę prowadził dziennikarz Maciej Zakrocki.

Spotkania odbywają się w ramach polsko-czeskich dni kultury organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum w Warszawie i Fundację Meritum z okazji 100-lecia niepodległości Polski i Czech. Jest to kilkumiesięczny cykl wydarzeń – spotkań, debat, projekcji i wystaw, które od 3 października do 10 grudnia będą odbywały się w różnych miejscach Warszawy. Wezmą w nim udział twórcy oraz wydawcy, publicyści i historycy z obu krajów.

Wystawa Razem w komiksie

Od 21 do 30 marca 2019 roku w Sali Elektorskiej Mazowieckiego Instytutu Kultury można było obejrzeć prace nagrodzone w polsko-czeskim konkursie pt. Razem w komiksie, organizowanym przez Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze i Mazowiecki Instytut Kultury. Konkurs był inspirowany historią Polski i Czech i poświęcony polskim oraz czeskim bohaterom narodowym (m.in. takim jak: Jan Masaryk, Ignacy Paderewski, Milada Horáková, Věra Čáslavská, bracia Mašínowie, Ryszard Siwiec, Jan Palach, Irena Sendlerowa).
Specjalnymi gośćmi byli sami laureaci z Polski, którzy otrzymali polski katalog wystawy, przygotowany przez Mazowiecki Instytut Kultury, Instytut Polski w Pradze i Fundację Meritum. Organizatorzy przygotowali prelekcję historyczną na temat czeskich bohaterów komiksów, którą przedstawił historyk Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego. O sztuce komiksu młodzieży opowiedzieli zaproszeni artyści – graficzka i ilustratorka książek Aleksandra Cieślak, zarazem jurorka konkursu, oraz Krzysztof Gawronkiewcz – jeden z najbardziej cenionych w Polsce i zagranicą autorów komiksów.