ŁAMIGŁÓWKA TEATRALNA już trwa!
Rozpoczęła się przedświąteczna wędrówka odkrywająca teatr. To jedyna taka w Polsce instalacja teatralna dla dzieci!
Przed świętami w dniach: 17-20 grudnia 2024, powraca specjalna edycja ŁAMIGŁÓWKI TEATRALNEJ. To instalacja, w której młody widz poprzez zmysły odkrywa i poznaje różne formy teatru. Podążając za Strażnikami Teatru, w półmrokach korytarzy, odkrywa kolejne pomieszczenia, poznaje tajemnice teatru: dźwięki, obrazy, treści, kolory, światło, rekwizyty… Strażnicy wprowadzają setki dzieci i młodzieży do magicznego świata teatralnych form. Wydarzenie jest bezpłatne. Realizowane jest w Warszawie. Zaprasza Fundacja Meritum im. Zbyszka Winiarka we współpracy z Teatrem Baj.
Unikatowa instalacja – jedyna w Polsce!
Łamigłówka Teatralna, to bezpłatne wydarzenie skierowane do dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Jest ona kolejnym projektem z dziedziny edukacji artystycznej, realizowanym przez Fundację Meritum im. Zbyszka Winiarka. Projekt powstał we współpracy z Teatrem Baj i agencją MWM PR, teatrem: Tyjatr. Wydarzenie, to niecodzienna, tajemnicza instalacja, zaprojektowana tak, aby powstała magiczna przestrzeń, w której widz traci poczucie miejsca i czasu. W półmroku trwa podróż gości za Strażnikami Teatru, którzy odkrywają ciekawe formy teatralnego świata. „Łamigłówka Teatralna pozwala w niecodzienny i atrakcyjny sposób odkrywać teatr. To projekt, który uzyskał wielką sympatię naszych widzów. Tegoroczną edycję wypełniają różnorodne formy teatralne, każda edycja jest inna, ale zawsze podczas tej przygody towarzyszą odwiedzającym różne emocje od wzruszenia, radości, zadumy, po zaciekawienie. Cieszymy się, że kilkaset młodych widzów także i w tym roku będzie mogło bezpłatnie skorzystać z tego spotkania z teatrem oraz uczestniczyć w warsztatach” – podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, autorka projektu oraz Prezes Fundacji Meritum im. Zbyszka Winiarka.
Łamigłówka Teatralna pełna magii…
Budynek otoczony drzewami, schody, świąteczne elementy na przywitanie… podążamy w czarny, teatralny korytarz przejścia… dźwięki, skrzypiące drzwi, szepty, śmiech, cisza, kroki, półmrok, reflektory, ożywiające postaci, rekwizyty, grające przedmioty, schody, piętra… Podczas przygody przejścia, opiekują się grupami wędrujących widzów – Strażnicy Teatru. Wszyscy trzymają liny, podążają gęsiego małymi kroczkami, mijają Zjawy… Pod nogami skrzypi podłoga… Strażnik Strychu pozwala wejść kolejnej grupie do tajemniczych korytarzy i sal… Słychać różne dźwięki, odgłosy, czasem śpiew czy muzykę.. Poprzez skupienie i wyciszenie możliwe jest przeniesienie się w inny świat: magii, tajemnicy, wyobraźni… pobudzamy zmysły. Krocząc korytarzami wprowadzani jesteśmy do kolejnych pomieszczeń, tracimy poczucie czasu i miejsca. W odwiedzanych stacjach ożywa teatr. Po wędrówce widzowie zapraszani są do rozmów i spotkań ze Strażnikami, którzy z dziećmi i młodzieżą podsumują to, co miało miejsce na strychu. Widzowie zostaną zaproszeni do zagrania w wielkoformatowe gry planszowe. A na pamiątkę otrzymają łamigłówki teatralne, w formie atrakcyjnych materiałów edukacyjnych.
Gdzie i kiedy, dla kogo?
ZAPRASZAJĄ: Fundacja Meritum im. Zbyszka Winiarka, Teatr Baj, MWM PR, Tyjatr.
Więcej informacji: facebook.com/Lalkanascenie, www.fundacjameritum.eu
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego / Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa
***
Fundacja Meritum im. Zbyszka Winiarka – celem statutowym Fundacji jest: działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego, zwłaszcza w zakresie kultury, tradycji, edukacji oraz rozwoju demokracji. Wartością Fundacji jest oparcie działań na zespole – ludziach z doświadczeniem i wiedzą merytoryczną w zakresie realizacji różnych projektów ogólnopolskich oraz międzynarodowych w tym: teatralnych, edukacyjnych, społecznych, informacyjnych, kulturalnych czy komercyjnych. Prezesem Fundacji jest Grażyna Karwowska-Winiarek – autorka i organizator licznych międzynarodowych i ogólnopolskich projektów w zakresie promocji teatru, kultury i edukacji. Projekty realizowane przez Fundację Meritum to m.in.: coroczny międzynarodowy festiwal (realizowany od 2016 roku) LALKA NA SCENIE, edycje projektu: ŁAMIGŁÓWKA TEATRALNA, aktywności zrealizowane we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury MAZOWIECKI FUNDUSZ TEATRALNY, WIĘCEJ NIŻ SENTYMENT oraz inne wydarzenia i projekty. www.fundacjameritum.eu