Pierwszy wrześniowy weekend z VI Międzynarodowym Festiwalem Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”

W dniach 4-5 września w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz szósty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. To wyjątkowa okazja do spotkania z mistrzami teatru ulicznego z Europy i z Polski. Spektakle dla publiczności są bezpłatne. A już tę niedzielę festiwalowe gołębie pofruną do nieba.

VI edycja Festiwalu „Lalka na Scenie” rozpocznie się w sobotę 4 września na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Od soboty do niedzieli widzowie spotkają się z tradycją ulicznych teatrów lalkowych. Jak co roku, będzie to niezapomniany czas, w którym wybitni artyści zaprezentują przedstawienia grane marionetkami i pacynkami oraz odkryją tajniki technik teatralnych. W tym roku swoje spektakle zaprezentują artyści z Francji, Włoch, Słowacji, Czech i Polski. Spektakle będą grane podczas dwóch dni festiwalowych od godz. 12:00 i będą zaczynać się o każdej pełnej godzinie. Repertuar co roku dobierany jest tak, aby język nie stanowił trudności w zrozumieniu treści przez publiczność i aby przedstawienia były odpowiednie dla widzów w każdym wieku. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązuje bezpłatny wstęp. W wyniku obostrzeń przebieg Festiwalu, w tym uczestnictwo oraz liczba osób, będzie wymagała przestrzegania określonych na miejscu zasad w Strefie Widza. Zachęcamy widzów do zabrania swoich: koców, poduszek czy krzesełek. „W tym roku wraz z początkiem roku szkolnego zapraszamy Widzów do uczestnictwa w VI Międzynarodowym Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych – Lalka na Scenie w dniach 4-5 września. To wyjątkowa okazja, by przenieść się w niezwykły świat teatru, marionetek, pacynek. Spędzić wyjątkowy czas z teatrem ulicznym. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych, nasz Festiwal nie ma ograniczeń wiekowych. Mamy nadzieję, że także tegoroczne spotkania z teatrem ulicznym, będą dobrze spędzonym czasem dla naszych Widzów” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Prezes Fundacji Meritum im. Zbyszka Winiarka, Dyrektor Festiwalu „Lalka na Scenie”. Nad artystycznym poziomem Festiwalu czuwa Ivan Gontko, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Znany i ceniony na forum międzynarodowym reżyser, aktor teatralny i filmowy, znawca tradycyjnego teatru lalek, twórca wielu wydarzeń i produkcji teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od lat na całym świecie kultywuje tradycję ulicznych teatrów lalkowych.

Bezpłatne spotkania z teatrem – „Lalka na Scenie 2021” zaprezentuje!

W tym roku na Festiwalu gościć będą artyści: Robert Poryziński z Teatru Miejsca, z autorską adaptacją baśni H.C.Andersena w widowisku „Opowieści Papierowego Teatru – Dzielny Ołowiany Żołnierz i Brzydkie Kaczątko”, łączących w sobie tradycyjny teatr lalkowy z elementami średniowiecznego teatru retablo i papierowym teatrem Kamishibai. Artysta z Francji Lyes Ouzeri przedstawi zabawną historię zawadiaki Polichinelle’a. Duet Luis Montoto i Pavla Smacová z czeskiego teatru Karromato zabiorą widzów do świata pięknych drewnianych pacynek w spektaklu „Tauromaquia”. Tradycyjną opowieść o Harlequine w spektaklu „Harlequinades” przedstawi włoski lalkarz Paolo Rech. Jak co roku na Festiwalu obecni będą Ivan Gontko i Rebeka Gontkova ze Słowacji, którzy zaprezentują widzom spektakl „Wskrzeszona nieboszczka” oraz ponad 100-letnią marionetkę Gašparko – jedną z najstarszych nadal grających marionetek. A pomiędzy spektaklami rozbrzmiewać będzie zabytkowa katarynka. A w niedzielę do nieba pofruną białe festiwalowe gołębie.

Informacje ogólne o tegorocznym Festiwalu

 • DATA FESTIWALU: sobota (4.09) i niedziela (5.09).
 • MIEJSCE: Rynek Nowego Miasta, Warszawa.
 • ROZPOCZĘCIE SPEKTAKLI: 12:00, 13,00, 14,00, 15,00 oraz 16.00.
 • Tylko w niedzielę (5.09) festiwalowe gołębie z Rynku Nowego Miasta polecą do nieba (wydarzenie planowane jest na godz. 13.45).
 • POGODA: w przypadku deszczu, chwila przerwy i zaraz po ustaniu deszczu – kontynuowane będą dalsze spektakle.
 • UWAGA! Prosimy o przyniesienie ze sobą: koców, poduch, krzesełek, aby zająć miejsce w Strefie Widza.
 • UWAGA! Przy wejściu na teren Strefy Widza wszyscy uczestnicy będą proszeni o dostosowanie się do zasad uczestnictwa (w związku z sytuacją COVID-19).

Harmonogram Festiwalu „Lalka na Scenie” 2021

 • Ouzeri Lyes, Theatre des Marionnettes Again (Francja), spektakl pt. „Polichinelle” (sob. godz. 12.00/niedz. godz. 13.00)
 • Ivan Gontko/Rebeka Gontkova, Teatr Tyjatr (Słowacja), spektakl pt. „Wskrzeszona nieboszczka” (sob. godz. 14.00/niedz. godz. 14.00)
 • Paolo Rech, Bambabambin Puppet Theatre (Włochy), spektakl pt. „Harlequinades” (sob. godz. 16.00/niedz. godz. 15.00)
 • Luis Montoto i Pavla Srncová, Teatr Karromato (Czechy), spektakl pt. „Tauromaquia” (sob. godz. 15.00/niedz. godz. 16.00)
 • Robert Poryziński, Teatr Miejsca (Polska), spektakl pt. „Opowieści Papierowego Teatru na podstawie baśni Andersena – Dzielny Ołowiany Żołnierz i Brzydkie Kaczątko” (sob. godz. 13.00/niedz. godz. 12.00)

*więcej informacji na temat harmonogramu i zasad udziału, prosimy sprawdzać tuż przed Festiwalem na FB: https://www.facebook.com/Lalkanascenie oraz  www.fundacjameritum.pl lub tel. 601 145 133

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu Festiwalu